P
Jaunumi Dzejoļi Receptes Atziņas Joki Kalendārs
Menu
×

Dāvids Gērings un Īans Fauntins 15.maijā pl.19.00 Mazajā Ģildē

Dzīvā leģenda
Ceturtdien, 2008. gada 15.maijā pl.19.00 Mazajā Ģildē
Dāvids Gērings (David Geringas, čells, Lietuva/Vācija)
Īans Fauntins (Ian Fountain, klavieres, Lielbritānija)
Programmā – Mendelsons, Vasks, R. Štrauss
Dāvids Gērings, viens no visplašāk izslavētākajiem čellistiem, bija to mūziķu vidū, kuri pirmie iepazīstināja Rietumu klausītājus ar Sofijas Gubaiduļinas, Edisona Deņisova, Alfrēda Šnitkes un arī ar Pētera Vaska mūziku. Šie komponisti, savukārt, savus skaņdarbus ir veltījuši Gēringam.

Dāvids Gērings ir dzimis Viļņā. 17 gadu vecumā viņš iestājās Maskavas konservatorijā, profesora Mstislava Rostropoviča klasē. Pēc paša mākslinieka atzinuma, šie desmit mācību gadi kļuva par viņa dzīves labāko laiku.
1970.gadā Gērings kļuva par Čaikovska konkursa zelta laureātu. Šai laikā viņš bija arī aculiecinieks sava skolotāja vajāšanai. Nākamajā gadā pēc Rostropoviča aizbraukšanas no PSRS arī Gērings atstāja Padomju Savienību un aizbrauca uz Rietumiem.
Jau pēc dažiem gadiem mūziķis kļuva slavens ne vien ar savu virtuozo spēli, bet arī ar repertuāru, kurā reti atskaņoti agrīnā baroka darbi sadzīvoja ar laikabiedru mūziku. Kopā ar sievu, savu koncertpartneri, Gērings bieži uzstājās prestižākajās Romas, Parīzes, Ņujorkas, Londonas, Vīnes un Amsterdamas koncertzālēs.
Par Bokerīni 12 čellokoncertu ierakstu mākslinieks tika apbalvots ar Grand Prix du Disque, bet viņa ieskaņotais Pficnera Čellokoncerts saņēma vācu kritiķu balvu kā 1994. gada labākais skaņu ieraksts. 2006. gadā Dāvids Gērings kļuva par Vācijas ordeņa Par nopelniem kavalieri – ar to tika atzīmēti viņa nopelni Vācijas mūzikas un kultūras jomā. Bet Lietuvas valdība Gēringa veikumu atzīmēja ar apbalvojumu par lietuviešu mūzikas propagandu un ar Nacionālo balvu mākslas un kultūras jomā.
Dāvids Gērings ir Berlīnes Hansa Eislera Mūzikas augstskolas profesors, Lietuvas kamerorķestra pastāvīgais viesdiriģents. Viņš neaizmirst arī Krieviju, kur uzstājas ar koncertiem un sniedz meistarklases. Nesen viņš piedalījās Rodiona Ščedrina 75.dzimšanas dienai veltītajās svinībās. Bet Pirmajā Maskavas Starptautiskajā čellu festivālā, kas tika veltīts Mstislavam Rostropovičam, viņš kopā ar Borisu Andrianovu un Tatjanu Vasiļjevu atskaņoja Kšištofa Penderecka Concerto grosso autora vadībā. Festivālā pirmoreiz Krievija tika atskaņota arī Rodiona Ščedrina Hamlets-balāde čellistu ansamblim. Tās pasaules pirmatskaņojums notika 2005.gadā Kobē, kad atskaņojumā piedalījās vairāk nekā 1000 čellistu no visas pasaules un milzu ansambli diriģēja pats maestro Rostropovičs. Nu čellistu ansambli (viņu bija tik daudz, cik varēja izvietot uz Konservatorijas Lielās zāles skatuves) vadīja Gērings.
Gērings eksperimentē arī ar elektroniskajiem instrumentiem, un, starp citu, viens no firmas Yamaha elektroniskā čella modeļiem Silent Electric Cello ir darināts tieši viņam.
Diriģēšanas mākslu Gērings ir apguvis Lietuvas Mūzikas akadēmijā pie profesora Juoza Domarka. Kā diriģents viņš uzstājas daudzās pasaules valstīs. Kopš 2005.gada Gērings ir Kjusju simfoniskā orķestra galvenais viesdiriģents Japānā. 2007.gadā viņš debitēja pie Tokijas filharmonijas un Ķīnas filharmonijas orķestra pults. Turklāt 2007. gadā, panākumiem pilnās Ķīnas turnejas laikā Gēringam tika piešķirts Pekinas Centrālās konservatorijas goda profesora nosaukums.



1989. gadā Īans Fauntins kļuva par visjaunāko laureātu Telavivas Artūra Rubinšteina Starptautiskā pianistu konkursa vēsturē. Viņam bija tikai 19!
Viņš sāka spēlēt klavieres piecu gadu vecumā, pēcāk dziedāja Oksfordā, absolvēja Karalisko Ziemeļu mūzikas koledžu. Kopš 2001.gada Īans Fauntins ir Londonas Karaliskās Mūzikas akadēmijas profesors.
Mākslinieka koncertturneju ceļi veduši viņu pāri visai Lielbritānijai, arī cauri Eiropas un Tuvo Austrumu valstīm, un ASV pilsētām… Orķestru vidū, ar kuriem Īans Fauntins kopā muzicējis, var pieminēt Londonas simfonisko orķestri, Philharmonia, Birmingemas simfonisko orķestri, Liverpūles Karalisko simfonisko orķestri, Anglijas kamerorķestri… Aiz karalistes robežām viņš spēlējis kopā ar Izraēlas un Čehijas filharmonijas orķestriem, Vīnes kamerorķestri, Jeruzalemes simfonisko orķestri, Singapūras orķestri. Pianists ir uzstājies kopā ar tādiem diriģentiem kā Kolins Deiviss, Zubins Mehta, Jirži Belohlaveks, Ginters Herbigs…
Īans Fauntins piedalās festivālā Prāgas pavasaris, Varšavas Bēthovena festivālā, Šlēzvigas-Holšteinas, Kuhmo un Davosas festivālos… Viņš sniedz solokoncertus lielākajos mūzikas centros – Ņujorkā, Parīzē, Berlīnē, Hamburgā, Minhenē, Čikagā un arī Londonas slavenākajās koncertzālēs.
Viņa skaņu ieraksti ir klausītāju un kritiķu augsti novērtēti. To vidū ir 20. gadsimta sonātes (EMI), Bēthovena Variācijas par Diabelli tēmu (CRD), Maksa Bruha Klavieru kvintets (CPO) un Šūmaņa Noveletes (Hessischer Rundfunk).