Rīgā no 15. – 18. jūnijam - laikmetīgās dejas festivāls LAIKS DEJOT 2012.
Starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot" notiks jau sesto gadu, piedāvājot plašu dejas izrāžu un meistarklašu programmu, kā arī diskusijas. Šogad festivāls notiks Rīgā Dailes teātrī, galerijā Betanovuss AB dambī un Doma baznīcas dārzā, un tajā piedalīsies mākslinieki no tādām valstīm kā ASV, Austrija, Īrija, Latvija, Lielbritānija, Norvēģija, Rumānija, Ungārija.
Festivālas šogad top sadarbībā ar mobilitātes un mākslinieciskās apmaiņas dejas programma projektu E-motional Bodies & Cities, kuras ietvaros būs skatās divas īpašu ievērību cienīgas izrādes. Liva O"Donohju un Marija Nilsone Vallera (Īrija) pētīs ideju par ķermeņa formu telpā, savukārt neaizmirstamu laikmetīgās dejas izrādi ar nosakumu "Mary Queen of Scots Got Her Head Chopped Off" piedāvās Ioana Kevneja no Lielbritānijas.
Pagājušā gada iecienītā trupa no Austrijas, Editta Braun Company, šogad piedāvās darbu, kas diskutē par to, vai māksla patiešām spēj mainīt pasauli. Īpašu uzmanību pelnījusi skandalozā laikmetīgās mākslas māksliniece Anna Liva Janga no ASV, kas uz AB dambja iejutīsies nāras lomā, piedāvājot provokatīvu izrādi, kurā aicinās skatītājus aizdomāties par brīvības un nebrīves tēmu. Kosmins Manolesku un Katrinela Katana no Rumānijas prezentēs unikālu un ekskluzīvu dejas performanci, kas būs skatāma ļoti ierobežotam skatītāju skaitam viesnīcas Europa Royal (Kr. Barona ielā 12) Benjamiņa kundzes apartamentā.
Festivālā piedalīsies arī daudzi pašmāju horeogrāfi ar saviem jaunajiem darbiem: Olga Žitluhina sadarbībā ar grupu "Dzelzs Vilks" piedāvās leģendārā kopprojekta "Kad pūcei aste ziedēs..." atjaunojumu – izrādi, kas 2006. gadā bija pirmā laikmetīgās dejas pilnmetrāžas izrāde Latvijā. Gerda Kaisa Vorena (Norvēģija) sadarbībā ar Dmitriju Gaitjukeviču rādīs izrādi "Nepietiek", kas ir stāsts par brīdi, kad attiecībām pienāk beigas, savukārt Dmitrija Gaitjukeviča izrāde "Es runāšu par..." tapusi sadarbībā ar Latvijas Kultūras akadēmijas studentiem un aicina aizdomāties par mirkļa tveršanu. Būs skatāma arī horeogrāfes Santas Kancevičas darbs "Telenovele", kas pirmizrādi piedzīvoja šī gada maija beigās Siguldā projekta "Alternatīvais flīģelis" ietvaros un arī vēsta par mīlu un attiecību līkločiem. Ilzes Zīriņas izrāde, neskatoties uz tā nevainīgo nosaukumu - "Zeltītie zvēri", piedāvā aizdomāties par to, vai dvēsele arī ir gaļa, savukārt Kristīne Vismane prezentēs izrādi "Kas ir Zeir?", kas tapusi sadarbībā ar scenogrāfu Rūdolfu Baltiņu, kas šoreiz iejuties horeogrāfa tēlā, ļaujot Kristīnei būt tikai dejotājai. Kā jau katru gadu programmā iekļauti arī Latvijas Kultūras akadēmijas studentu kompozīcijas darbi, kas allaž izpelnījušies lielu skatītāju interesi, jo aizsāk ceļojumu studentu izaugsmē, kas ilgs 4 gadu garumā. Šī būs studentu jau otrā uzstāšanās uz Dailes teātra Mazās zāles skatuves.
Avots: Madara Daudze