P
Jaunumi Dzejoļi Receptes Atziņas Joki Kalendārs
Menu
×

Kendži Jamamoto japāņu mūzikas meistarklasēs

Jau trešo reizi JLMA, koncertorganizācija Ave sol un RDKS sadarbībā organizē diriģentu apmaiņas projektu. Diriģentu apmaiņas projekta ietvaros 1. un 2.novembrī notiks diriģenta Kendži Jamamoto meistarklases ar Rīgas Doma kora skolas meiteņu kori. Tās Latvijā rīko Rīgas domes Kultūras pārvaldes koncertorganizācija Ave Sol sadarbībā ar Rīgas Doma kora skolu (RDKS) un diriģenti Airu BIRZIŅU. Meistarklasēs un darbnīcās strādās arī pazīstami mūzikas un mākslas speciālisti no Latvijas:
• vokālie pedagogi Aina Bajāre, Aira Rūrāne, Ansis Sauka (balss nostādīšana);
• režisore Dace Liepniece (Drāma kā metode bērnu komunikācijas un sociālās biedrošanās attīstībā);
• RPIVA lektore Ginta Pētersone (Ritmikas elementi mūzikas nodarbībās);
• Jānis Skutelis un Mārtiņš Zilberts (Improvizācijas teātris – radošas un brīvas personības veidošanā);
• Orests Silabriedis (2007/208 gada svarīgākie mūzikas dzīves notikumi
• LU profesors Edgars Katajs (Japāņu valoda un rakstība)
• Kendži Jamamoto (Japāņu kora mūzika)

KENDŽI JAMAMOTO /Kenji Yamamoto/ ir Japānā pazīstams kordiriģents un dziedātājs, Vasedas universitātes Tomon Glee kluba vīru kora galvenais diriģents vairāk kā 20 gadus, daudzu vokālistu konkursu uzvarētājs. Izdoti ap 20 viņa solo albūmi ar japāņu tradicionālajām dziesmām. Kendži Yamomoto regulāri veido programmas un koncertus ar labākajiem Japānas koriem, savā radošajā darbā bijis saistīts arī ar bērnu koriem.
Meistarklašu mērķis – iepazīstināt Latvijas mūzikas darbiniekus un citus interesentus ar Japānas kora mūziku, tautas mūzikas tradīcijām, koru un tradicionālās dziedāšanas kultūru. Kendži Jamamoto piedāvātā programma saucas „Japāņu dvēsele un melodija”, tā ietver Japānā populāras un iemīļotas dziesmas ar savdabīgām melodijām. 19.gadsimta otrajā pusē Japānā sāka veidoties profesionālā mūzika un no rietumu valstīm ietekmējoties radās dziesmas, kas tuvas un viegli izprotamas Eiropā. Japāņu mūzikas programma veidota, lai veicinātu tautu savstarpēju dialogu, dziļāku sapratni un identitātes izjūtu. Meistarklases sadarbībā ar RDKS meiteņu kori ir turpinājums cikliskai tālākizglītības programmai, kurā turpmākos gadus tiks iesaistīti daudzi profesionāli diriģenti, muzikologi, komponisti, vokālie pedagogi un dziedātāji.
Rudens meistarklašu noslēgumā notiks koncerts „Japāņu dvēsele un melodija” 2. novembrī plkst.18.00 Melngalvju namā. Koncertā piedalīsies RDKS meiteņu koris (diriģente Aira Birziņa), sieviešu koris „Dzintars”, koncertmeistari Sarmīte Ārenta un Mārtiņš Zilberts, kā arī solisti Rihards Zaļupe (marimba) un Raimonds Petrauskis (klavieres), tādējādi papildinot klausītājiem japāņu mūzikas piedāvājumu ar pasaulē pazīstamās marimbas solistes, japānietes Keiko Abes mūziku un improvizācijām par japāņu tautas melodiju tēmām. Līdzās japāņu dziesmām koncertā skanēs arī Paula Dambja kora cikla „Gadalaiki „ divas daļas ar japāņu haiku tekstiem un japāņu komponista Takatomi Nobunaga latviešu tautasdziesmas „Pūt, vējiņi” apdare.
JLMA delegācijas vizītes laikā Rīgā notiks nozīmīgas tikšanās vairākās institūcijās par sadarbību izglītības, mūzikas popularizēšanas, kultūras apmaiņas jomā. Tikšanās paredzētas ar J.Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas rektoru, prof. Arti Sīmani, Latvijas Komponistu savienības priekšsēdētāju Uģi Prauliņu, izdevniecības Musica Baltica vadītāju Solvitu Sējāni, RDKS direktoru Jāni Erenštreitu un citiem.

JLMA aktivitātes turpināsies arī 2008.gadā, kad Dziesmu svētku laikā asociācijas delegācija viesosies Rīgā un augustā plānotās Japānas Nacionālās televīzijas bērnu kora (NHK Children Chorus) Eiropas koncertturnejas laikā 2 koncerti gaidāmi arī Latvijā, kur kopā ar japāņu kori dziedās RDKS meiteņu koris.
Kopš 1990. gada izveidojusies sieviešu kora „Dzintars” un Vasedas universitātes Tomon Glee kluba vīru kora draudzība balstās uz regulāru sadarbību. Tā ir pamats 2005. gadā Tokijā dibinātajai Japānas – Latvijas mūzikas asociācijai, kas uzsākusi organizatorisku darbu kultūras projektu, diriģentu meistarklašu, nošu izdošanas, mūzikas popularizēšanas jomās abās valstīs. Pateicoties atsevišķu personu aktīvam darbam un interesei par Latvijas kultūru, notikušas plašas norises daudzu gadu garumā – Kora „Dzintars” koncertturnejas Japānā (1996, 2001), Vasedas universitātes Tomon Glee kluba vīru kora koncertturnejas Latvijā un Baltijā (1993, 1998, 2005), diriģentu apmaiņas programmas meistarklases (Č.Matsubara Latvijā 2006, A.Birziņa Japānā 2006), regulāra Musica Baltica izdoto latviešu komponistu mūzikas popularizēšana Japānā un citas aktivitātes.
JLMA izdod periodisku žurnālu reizi 3 mēnešos, kurā atspoguļo visu jaunāko informāciju par abu valstu kultūras sakariem, notikumiem, projektiem. Jau vairākus gadus šos projektus un asociācijas aktivitātes finansiāli atbalsta Japānas fonds (Japan Fondation). Abu valstu vēstniecības atbalsta kultūras sakaru attīstību, piedaloties un iesaistoties norisēs.