P
Jaunumi Dzejoļi Receptes Atziņas Joki Kalendārs
Menu
×

Lāčplēša dienā Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā īpaša programma

Svētdien, 11. novembrī, Latvijas Nacionālais vēstures muzejs par godu Lāčplēša dienai jau tradicionāli aicina apskatīt vienīgo zināmo augstāko Latvijas valsts militāro apbalvojumu - I šķiras Lāčplēša Kara ordeņa komplektu, muzeja konferenču zālē noskatīties dokumentālo filmu „Kā tapa Latvijas valsts”, un Rīgas pils pagalmā, aplūkojot vēsturiskus Rīgas pils fotoattēlus uz lielā ekrāna, pabūt kopā dziesmotā noskaņā ar koriem.

No plkst. 12.00 līdz plkst. 18.00 muzejā var apskatīt I šķiras Lāčplēša Kara ordeņa komplektu, kas savulaik pasniegts Latvijas armijas ģenerālim Jānim Balodim (1881 – 1965). Kopš 1988. gada muzejs jau tradicionāli tikai reizi gadā - Lāčplēša dienā - to izstāda publiskai apskatei.

Lāčplēša Kara ordenis ir vecākais Latvijas Republikas apbalvojums, dibināts, 1919. gada 11. novembrī, kad no Rīgas tika padzīts Bermonta karaspēks. Ordeņa devīze ir “Par Latviju”, to piešķīra tikai par kara nopelniem. Lāčplēša Kara ordenim bija trīs šķiras. Ar I šķiras Lāčplēša Kara ordeni apbalvoja četrus nacionālās armijas karavīrus: pulkvedi Oskaru Kalpaku (pēc nāves), ģenerāļus Jāni Balodi un Krišjāni Berķi un leģendāro latviešu strēlnieku vadoni Fridrihu Briedi (pēc nāves). Ar I šķiras ordeni apbalvoti arī 7 ārzemnieki. Pirmā apbalvošana ar Lāčplēša Kara ordeni notika 1920. gada 11. novembrī, pēdējā – 1928. gadā.

Latvijas Nacionālais vēstures muzejs unikālo ordeņa komplektu 20. gadsimta 70. gadu sākumā ieguva no ģenerāļa atraitnes. Pārējo 10 ordeņu liktenis ir nezināms.

Plkst. 13.00, 14.00, 15.00, 16.00 un 17.00 muzeja konferenču zālē Rīgas pils tornī tiks demonstrēta muzeja dokumentālā filma „Kā tapa Latvijas valsts”.

No plkst. 17.45 līdz plkst. 19.00 ļaudis tiks gaidīti Rīgas pils pagalmā (ieeja no Daugavas gātes), kur uz lielā ekrāna tiks demonstrēts fotomateriāls par Rīgas pili 20. gadsimta griežos, un Lāčplēša dienas noskaņu ar dziesmām spēkā uzturēs Babītes jauktais koris „Atskaņa”, Rīgas 6. vidusskolas 5. – 9. klašu koris „Mirklis”, Āgenskalna ģimnāzijas jauktais koris „Mūžīgais strauts”.

Svētku programma ir muzejā bezmaksas.