Cēsīs notiks Jauktā nakts orientēšanās stafete par godu Meridiāna 40 gadu jubilejai!

Cēsu orientēšanās klubs Meridiāns šogad atzīmē 40 gadu jubileju. Šim notikumam par godu šā gada 18. maijā pl. 22:00 Cēsīs, Pils parka estrādē klubs organizē Jaukto nakts orientēšanās stafeti. Nakts stafete ir Latvijā ļoti reti sastopams orientēšanās formāts, turklāt jauktā stafete nozīmē, ka vismaz vienam no trim komandas dalībniekiem jābūt daiļā dzimuma pārstāvei.

Stafetes ir aizraujošas ne tikai tās dalībniekiem, bet arī skatītājiem, jo visām komandām starts tiek dots vienlaicīgi. Ir viegli sekot sacensību attīstībai un intriga nezūd līdz pēdējam brīdim. Nakts šo pasākumu padara vēl īpašāku, jo katram dalībniekam uz galvas ir spožs pieres lukturis un skrējējus varēs redzēt jau pa lielu attālumu. Skatītājiem pateicīgākās vietas būs uz Palasta ielas pie Pils parka, kur distance no Cēsu parkiem caur Pirtsupītes gravu aizvīsies uz piepilsētas mežiem. Uzvarētāju komandas finišs plānots pirms pusnakts.
Lai arī Latvijā nakts stafetes tiek rīkotas reti, tepat kaimiņos – Somijā pavisam drīz notiks Jukolas stafetes – kas ir pasaulē lielākās nakts stafetes ar 13’000 dalībniekiem. Daudzas Latvijas komandas pirms atbildīgā starta dosies uz Cēsīm pārbaudīt savus spēkus un mērosies savā cīņas sparā ar cēsnieku komandām.
Kluba vēsture
Meridiāna pirmsākumi meklējami tālajā 1972. gadā, kad mežā pie Raiskuma kroga devās 66 skrējēji. Sacensību idejas autors, galvenais organizators un tiesnesis bija Andrejs Kalvāns, kurš par orientēšanos bija uzzinājis mācoties Rīgas Politehniskā institūtā. Pirmos divus gadus viņš pats bija distanču priekšnieks, pats – sekretārs, pats – galvenais tiesnesis. Arī kartes viņš pavairoja pats. Neskaitāmas naktis viņš pavadīja fotolaboratorijā. Kaut kur dabūtu karti viņš pārzīmēja lai varētu nofotografēt un pavairot. Darbs bija pa pusei legāls, jo Padomju Savienībā karte bija slepens militārs dokuments. Lai izvietotu distanci un novadītu sacensības, Andrejs aizbrauca uz vajadzīgo vietu ar satiksmes autobusu . Viss vajadzīgais – kontrolpunkti, kontrolkartiņas, kartes, informācijas materiāli - bija aiznesams ar vienu reizi. Pamazām radās palīgi, kas uzņēmās atsevišķu kārtu organizēšanu.
No 1976. gada kartēm varam redzēt, ka Meridiāns ir jau ieguvis savu simbolu. Tā autore ir Ināra Ģipsle, kas šajā laikā bija viena no stiprākajām Latvijas orientieristēm. Savukārt vārdu – Murmulītis – izdomāja Jānis Krūze.
1981. gada Meridiāns iezīmējas ar revolūciju rezultātu apkopošanā. Orientierists Gatis Skrastiņš (Latvijas spēcīgākās orientieristes Aijas Skrastiņas tēvs), kurš strādāja informācijas un skaitļošanas centrā, rezultātus apkopoja ar skaitļojamās tehnikas palīdzību.
Ja līdz 1988. gadam katrai kārtai bija savs galvenais distanču priekšnieks, tad šajā gadā sacensību organizēšanu un vadību pilnībā uzņēmās Kārlis Magons. 1989. gadā oficiāli tika nodibināts orientēšanās klubs "Meridiāns". Pirmais kluba valdes priekšsēdētājs bija Ojārs Millers. Nu jau sacensību seriāls tika organizēts kopā ar klubu (tā aktīvākie biedri tāpat jau visu laiku bija pie organizēšanas). 1994. gadā Ojāram Milleram sacensību organizēšanā sāka palīdzēt Juris Knēts, kurš klubu vada arī šodien.
Vairāk informācijas par pasākumu pie Jura Knēta – 29477498.